{"product_id":"serra-paracetamol-500-mg-10-tablets","title":"Serra Paracetamol 500 mg, 10 tabliet","description":"\u003ch2\u003eParacetamol MABO-Serra 500 mg tablety\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003ePred začatím užívania tohto lieku si pozorne prečítajte celý príbalový leták, pretože obsahuje dôležité informácie pre vás. Tento liek je dostupný bez lekárskeho predpisu. Aby ste však dosiahli čo najlepšie výsledky, je potrebné ho užívať opatrne.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e- Tieto príbalové informácie si uchovajte, pretože ich možno budete musieť prečítať znovu.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e- Ak potrebujete radu alebo ďalšie informácie, poraďte sa so svojím lekárnikom.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e- Ak sa príznaky zhoršia alebo ak horúčka pretrváva dlhšie ako 3 dni alebo bolesť dlhšie ako 5 dní, poraďte sa s lekárom.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e- Ak sa domnievate, že niektorý z nežiaducich účinkov, ktoré sa u vás vyskytli, je závažný, alebo ak zaznamenáte akýkoľvek nežiaduci účinok, ktorý nie je uvedený v tomto letáku, informujte o tom svojho lekára alebo lekárnika.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e \u003cu\u003e Obsah príbalového letáka: \u003c\/u\u003e \u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e1. Čo je Paracetamol MABO-Serra a na čo sa používa.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e2. Čo potrebujete vedieť pred začatím užívania lieku Paracetamol MABO-Serra\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e3. Ako užívať Paracetamol MABO-Serra\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e4. Možné nežiaduce účinky.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e5. Skladovanie lieku Paracetamol MABO-Serra\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e6. Obsah balenia a ďalšie informácie\u003c\/p\u003e\n\u003ch2\u003e1. Čo je Paracetamol MABO-Serra a na čo sa používa\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003eParacetamol účinne zmierňuje bolesť a znižuje horúčku.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eJe určený na symptomatickú úľavu od príležitostnej miernej až stredne silnej bolesti, ako je bolesť hlavy, zubov, svalov (kŕče) alebo chrbta (lumbago), ako aj pri horúčkovitých stavoch u dospelých a detí od 10 rokov (s hmotnosťou nad 33 kg).\u003c\/p\u003e\n\u003ch2\u003e2. Čo potrebujete vedieť pred začatím užívania lieku Paracetamol MABO-Serra\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e Neužívajte Paracetamol MABO-Serra \u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e- ak ste alergický (precitlivený) na paracetamol alebo na ktorúkoľvek z ďalších zložiek tohto lieku (uvedených v časti 6).\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e Upozornenia a opatrenia \u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003ePred začatím užívania lieku Paracetamol MABO-Serra sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e- Neužívajte väčšie množstvo lieku, ako je odporúčané v bode 3.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e- Treba sa vyhnúť súčasnému užívaniu tohto lieku s inými liekmi obsahujúcimi paracetamol, napríklad s liekmi proti chrípke a prechladnutiu, pretože vysoké dávky môžu spôsobiť poškodenie pečene. Neužívajte viac ako jeden liek obsahujúci paracetamol bez porady s lekárom.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e- Chronickí alkoholici by mali dbať na to, aby neprekročili dávku 2 g paracetamolu za 24 hodín.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e- Pacienti s ochorením obličiek, pečene, srdca alebo pľúc a pacienti s anémiou by sa mali pred užitím tohto lieku poradiť s lekárom.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eAk ste v liečbe niektorým liekom na epilepsiu, pred užitím tohto lieku sa poraďte s lekárom, pretože pri súčasnom užívaní sa znižuje účinnosť a zvyšuje hepatotoxicita paracetamolu, najmä pri liečbe vysokými dávkami paracetamolu.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e- Pacienti s astmou, ktorí sú citliví na kyselinu acetylsalicylovú, by sa mali pred užitím tohto lieku poradiť s lekárom.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e Vplyv na laboratórne vyšetrenia \u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eAk máte podstúpiť akékoľvek laboratórne vyšetrenia (vrátane krvných a močových testov atď.), informujte svojho lekára, že užívate tento liek, pretože môže ovplyvniť výsledky.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e Užívanie lieku Paracetamol MABO-Serra spolu s inými liekmi \u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eInformujte svojho lekára alebo lekárnika, ak užívate, nedávno ste užívali alebo by ste mohli užívať akýkoľvek iný liek.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eNajmä ak užívate niektorý z nasledujúcich liekov, pretože môže byť potrebné upraviť dávkovanie niektorých z nich alebo prerušiť liečbu:\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e- Lieky na prevenciu tvorby krvných zrazenín: perorálne antikoagulancia (acenokumarol, warfarín)\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e- Lieky na liečbu epilepsie: antiepileptiká (lamotrigín, fenytoín alebo iné hydantoíny, fenobarbital, metylfenobarbital, primidón, karbamazepín)\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e- Lieky na liečbu tuberkulózy: (izoniazid, rifampicín)\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e- Lieky na liečbu depresie a kŕčov: barbituráty (používané ako hypnotiká, sedatíva a antikonvulzívna)\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e- Lieky na zníženie hladiny cholesterolu v krvi: (cholestyramín)\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e- Lieky používané na zvýšenie vylučovania moču (diuretiká typu „loop“, ako sú lieky zo skupiny furosemidu)\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e- Lieky používané na liečbu dny (probenecid a sulfinpyrazón)\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e- Lieky používané na prevenciu nevoľnosti a zvracania: metoklopramid a domperidón\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e- Lieky používané na liečbu vysokého krvného tlaku (hypertenzie) a porúch srdcového rytmu (srdcových arytmií): propranolol.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e Užívanie lieku Paracetamol MABO-Serra s jedlom, nápojmi a alkoholom \u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eUžívanie paracetamolu u pacientov, ktorí pravidelne konzumujú alkohol (3 alebo viac alkoholických nápojov – pivo, víno, likér atď. denne), môže spôsobiť poškodenie pečene.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eUžívanie tohto lieku spolu s jedlom nemá vplyv na jeho účinnosť.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e Tehotenstvo a dojčenie \u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eAk ste tehotná alebo dojčíte, ak si myslíte, že by ste mohli byť tehotná, alebo ak plánujete otehotnieť, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom pred použitím tohto lieku.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e DÔLEŽITÉ PRE ŽENY \u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eAk ste tehotná alebo si myslíte, že by ste mohli byť tehotná, poraďte sa so svojím lekárom pred užitím tohto lieku. Užívanie liekov počas tehotenstva môže byť nebezpečné pre embryo alebo plod a musí ho sledovať váš lekár.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eParacetamol prechádza do materského mlieka, preto by sa dojčiace ženy mali pred užitím tohto lieku poradiť so svojím lekárom alebo lekárnikom.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e Vedenie motorových vozidiel a obsluha strojov \u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eVplyv paracetamolu na schopnosť viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje je nulový alebo zanedbateľný.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e Paracetamol MABO-Serra obsahuje sodík \u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eTento liek obsahuje menej ako 23 mg sodíka (1 mmol) na tabletu; to znamená, že je v podstate „bez sodíka“.\u003c\/p\u003e\n\u003ch2\u003e3. Ako užívať Paracetamol MABO-Serra\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003ePresne dodržiavajte pokyny na užívanie tohto lieku, ktoré vám poskytol lekár alebo lekárnik. V prípade pochybností sa opäť poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e Odporúčaná dávka je: \u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e Dospelí a dospievajúci nad 15 rokov: \u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eUžívajte 1 tabletu (500 mg paracetamolu) každých 4–6 hodín podľa potreby.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eV prípade potreby môžete užiť 1 gram (2 tablety) každých 8 hodín, 3-krát denne.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eNeužívajte viac ako 3 g paracetamolu za 24 hodín (6 tabliet).\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eJe potrebné vyhnúť sa užívaniu vysokých denných dávok paracetamolu počas dlhšieho časového obdobia, pretože sa tým zvyšuje riziko výskytu nežiaducich účinkov, ako je poškodenie pečene.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003ePacienti s ochorením pečene: pred užitím tohto lieku sa musia poradiť so svojím lekárom.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eMali by užívať množstvo lieku predpísané lekárom s minimálnym intervalom 8 hodín medzi jednotlivými dávkami.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eZa 24 hodín nesmú užiť viac ako 2 gramy paracetamolu, rozdelené do viacerých dávok.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003ePacienti s ochorením obličiek: pred užitím tohto lieku sa musia poradiť so svojím lekárom.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eUžívajte maximálne 500 miligramov na jednu dávku.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eV závislosti od vášho ochorenia vám lekár určí, či máte liek užívať s minimálnym intervalom 6 alebo 8 hodín.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eZa 24 hodín nesmú užiť viac ako 2 gramy, rozdelené do viacerých dávok, pričom v žiadnom prípade nesmie jedna dávka presiahnuť 500 miligramov.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e Použitie u detí a dospievajúcich \u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eDeti: Je potrebné dodržiavať dávkovanie stanovené na základe telesnej hmotnosti. Vek dieťaťa v závislosti od telesnej hmotnosti je uvedený len informatívne.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eOdporúčaná denná dávka paracetamolu je približne 60 mg\/kg\/deň, rozdelená do 4 až 6 denných dávok, t. j. 15 mg\/kg každých 6 hodín alebo 10 mg\/kg každých 4 hodiny.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e- Deti s hmotnosťou od 33 do 40 kg (vo veku od 10 do 12 rokov): 1 tableta na dávku podľa hmotnosti\/veku každých 6 hodín, maximálne 4 tablety denne.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e- S hmotnosťou od 41 do 50 kg (vo veku od 12 do 15 rokov): 1 tableta na dávku, každých 6 alebo 4 hodiny, maximálne 5 tabliet denne.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eTento liek sa užíva perorálne.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eTablety sa majú užívať s pohárom tekutiny, najlepšie s vodou.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eVždy užite najnižšiu účinnú dávku.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eUžívanie tohto lieku závisí od výskytu bolesti alebo horúčky. Akonáhle tieto príznaky ustúpia, liečbu je potrebné ukončiť.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eAk bolesť pretrváva dlhšie ako 5 dní, horúčka dlhšie ako 3 dni, alebo ak sa bolesť či horúčka zhoršia, prípadne sa objavia ďalšie príznaky, liečbu prerušte a poraďte sa so svojím lekárom.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e Ak ste užili viac lieku Paracetamol MABO-Serra, ako ste mali \u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eOkamžite sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eSymptómy predávkovania môžu zahŕňať: závraty, zvracanie, stratu chuti do jedla, zožltnutie kože a očí (žltačka) a bolesť brucha.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eAk ste užili nadmernú dávku, musíte sa okamžite vyhľadať lekársku pomoc, aj keď nepociťujete žiadne príznaky, pretože tie sa často prejavia až po uplynutí 3 dní od užitia nadmernej dávky, a to aj v prípadoch ťažkej intoxikácie.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eLiečba predávkovania je účinnejšia, ak sa začne do 4 hodín po užití lieku.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003ePacienti liečení barbiturátmi alebo chronickí alkoholici môžu byť náchylnejší na toxické účinky predávkovania paracetamolom.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eV prípade predávkovania alebo náhodného požitia sa okamžite vyhľadajte lekársku pomoc alebo zavolajte na toxikologickú informačnú službu (telefón 91 562 04 20) a uveďte názov lieku a požitú dávku.\u003c\/p\u003e\n\u003ch2\u003e4. Možné nežiaduce účinky\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003eRovnako ako všetky lieky, aj Paracetamol MABO-Serra môže spôsobiť nežiaduce účinky, hoci sa neprejavia u každého.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eZriedkavé nežiaduce účinky, ktoré sa môžu vyskytnúť u 1 z 1 000 osôb, sú: nevoľnosť, pokles krvného tlaku (hypotenzia) a zvýšené hladiny transamináz v krvi.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eVeľmi zriedkavé nežiaduce účinky, ktoré sa môžu vyskytnúť u 1 z 10 000 osôb, sú: ochorenia obličiek, zakalená moč, alergická dermatitída (kožná vyrážka), žltačka (žlté zafarbenie kože), poruchy krvi (agranulocytóza, leukopénia, neutropénia, hemolytická anémia) a hypoglykémia (pokles hladiny cukru v krvi).\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eVeľmi zriedkavo boli hlásené prípady závažných kožných reakcií.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eParacetamol môže poškodiť pečeň, ak sa užíva vo vysokých dávkach alebo pri dlhodobej liečbe.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e Hlásenie nežiaducich účinkov \u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eAk sa u vás vyskytne akýkoľvek nežiaduci účinok, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom, a to aj v prípade možných nežiaducich účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto príbalovej informácii. Môžete ich tiež nahlásiť priamo prostredníctvom španielskeho systému farmakovigilancie liekov na humánne použitie: https:\/\/www.notificaram.es. Nahlásením nežiaducich účinkov môžete prispieť k získaniu ďalších informácií o bezpečnosti tohto lieku.\u003c\/p\u003e\n\u003ch2\u003e5. Skladovanie lieku Paracetamol MABO-Serra\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003eTento liek uchovávajte mimo dohľadu a dosahu detí.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eNevyžaduje si žiadne osobitné podmienky skladovania.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eTento liek nepoužívajte po uplynutí doby použiteľnosti uvedenej na obale za skratkou CAD.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eDátum exspirácie je posledný deň uvedeného mesiaca.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eLieky sa nesmú vyhadzovať do kanalizácie ani do odpadu. Obaly a lieky, ktoré už nepotrebujete, odovzdajte v zbernom mieste SIGRE v lekárni. V prípade pochybností sa opýtajte svojho lekárnika, ako sa zbaviť obalov a liekov, ktoré už nepotrebujete. Týmto spôsobom prispejete k ochrane životného prostredia.\u003c\/p\u003e\n\u003ch2\u003e6. Obsah balenia a ďalšie informácie\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e Zloženie lieku Paracetamol MABO-Serra \u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eÚčinnou látkou je paracetamol. Každá tableta obsahuje 500 mg paracetamolu.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eĎalšie zložky (pomocné látky) sú: sodná sacharína, hydroxypropylcelulóza, stearát horečnatý, mastek, sodný karboxymetylškrob zo zemiakov, oxid kremičitý, pomarančová aróma.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e Vzhľad lieku a obsah balenia \u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eTablety sú okrúhle, biele a s deliacou ryhou.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eBalenie obsahuje 10 alebo 20 tabliet v blistrovom obale z hliníka\/PVC.\u003c\/p\u003e\n\u003ch2\u003eDržiteľ povolenia na uvedenie na trh a zodpovedná osoba za výrobu\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e Držiteľ povolenia na uvedenie na trh \u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eMABO-FARMA S.A.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eCalle Rejas 2, 1. poschodie\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e28821 Coslada (Madrid)\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eŠpanielsko\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e Zodpovedný za výrobu \u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eLABORATORIOS ALCALA FARMA S.L.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eAvda. de Madrid, 82\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e28802 ALCALÁ DE HENARES (Madrid)\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e Dátum poslednej revízie tohto letáka: február 2022 \u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003ePodrobné a aktuálne informácie o tomto lieku sú k dispozícii na webovej stránke Španielskej agentúry pre lieky a zdravotnícke výrobky (AEMPS) http:\/\/www.aemps.gob.es\/\u003c\/p\u003e","brand":"SERRA","offers":[{"title":"Default title","offer_id":43499649204401,"sku":"978056","price":1.4,"currency_code":"EUR","in_stock":false}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0638\/8829\/4065\/files\/paracetamol-serra-500-mg-10-comprimidos.webp?v=1789495327","url":"https:\/\/farmaciasdirect.sk\/products\/serra-paracetamol-500-mg-10-tabliet","provider":"Farmaciasdirect.eu","version":"1.0","type":"link"}